Kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne?

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… E tam, wcale nie tak dawno i w zasadzie nawet nie aż tak daleko. Zapraszamy do podróży w czasie i przestrzeni. Zapnijcie pasy! Lecimy sprawdzić, kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne, co mają z tym wspólnego Eskimosi i… choroby weneryczne.

Panie i Panowie, pierwszy przystanek: XII-wieczne Chiny. To tutaj zaczyna się historia okularów przeciwsłonecznych, choć wtedy z ochroną przed słońcem nie miały nic wspólnego.

okulary przecisłoneczne cool

Okulary ze zdjęcia: drewniane okulary Seria Cool —> Dowiedz się więcej

Okulary przeciw… emocjom?

Widzicie tego mężczyznę z płaskimi, kwarcowymi płytkami na oczach? To sędzia i… jego okulary przeciwsłoneczne. Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Gdyby nie te przydymione, płaskie płytki wykonane z kwarcu być może nadal chronilibyśmy oczy przed słońcem wyłącznie czapką z daszkiem.

Co możecie powiedzieć o nastroju tego sędziego? Jest smutny, zadowolony, zdziwiony, a może zaciekawiony? Niewiele da się stwierdzić, co? I właśnie do tego początkowo służyły okulary. Nie chroniły i nie korygowały wad wzroku. Pozwalały jednak ukryć emocje, dlatego wykorzystywali je sędziowie zwłaszcza w trakcie procesów. Sprytnie, prawda?

okulary

Oryginalne drewniane okulary znajdziesz na —> www.plantwear.pl

Kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne?

Lećmy dalej, tym razem do roku 1752. Witajcie w Anglii! Czas na herbatkę z Jamesem Ayscough’em. Kim jest ten miły pan? Wynalazcą, który nie tylko dodał do okularów zawiasy (by można je było złożyć), ale też zastosował przyciemnione szkło w soczewkach. I bum! Pierwsze okulary przeciwsłoneczne stały się faktem.

Co mu przyświecało? Wygoda, owszem. Ale nie własna! James chciał pomóc słabowidzącym, więc eksperymentował z niebieskimi, zielonymi i bursztynowymi szkłami. Takie szkła przynosiły też ulgę osobom… chorym na syfilis. Po pierwsze: pomagały chronić przed słońcem (dla tej choroby charakterystyczny jest światłowstręt), a po drugie: stanowiły oparcie dla protezy nosa (którą nosili chorzy, by ukryć objawy schorzenia).

Czy można więc zaryzykować stwierdzenie, że do popularności okularów przeciwsłonecznych przyczyniła się choroba weneryczna? My byśmy zaryzykowali. 😀 Tak jak zaryzykowaliśmy tekst: Czy wypada dać zegarek na prezent? oraz Na której ręce nosić zegarek? – kliknijcie tytuł i przeczytajcie!

okulary

Wiesz, że mamy też drewniane zegarki? Sprawdź na —> www.plantwear.pl

Po co Eskimosom okulary?

Ale, ale! Sprytni i zaradni byli w tym samym czasie (a może nawet ciut wcześniej?) mieszkańcy Arktyki (czyli Inuici, zwani też Eskimosami). Dlatego ubierzcie się ciepło – biegun nas wzywa!

I co widzicie? Biel, więcej bieli i… jeszcze więcej bieli? Dokładnie. Uderza po oczach, co? Eskimosów też uderzała, dlatego ochraniali swoje oczy za pomocą kawałków drewna lub kości z wydrążonymi poziomymi szczelinami. Może nie wyglądało to jak z pokazów Diora, ale na pełnych ostrego światła pustyniach lodowych było naprawdę bezcenne.

okulary przeciwsloneczne1

Okulary przeciwsłoneczne z drewna? —> Sprawdź tutaj!

Okulary przeciwsłoneczne kiedyś i dziś

I co dalej? XX wiek przyniósł okularom Sama Fostera i jego niezapomniane Foster Grants. A potem już z górki: aviatory, koty, muchy, clubmastery… Ale o tym innym razem. Już wiecie, kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne. Dzisiejsza podróż śladami historii tych okularów dobiegła końca. Zażyjcie trochę współczesności – tak dla odmiany. Gdzie? Najlepiej kliknijcie TUTAJ.

PS. Zastanawiacie się pewnie, kim jest to urocze dziewczę z głównego zdjęcia i co to za model okularów? To Karolina, która wzięła udział w sesji zdjęciowej promującej kolekcję okularów Plantwear 2018. Kocie okulary, które ma na sobie już wkrótce będziecie mogli upolować na www.plantwear.pl!

okulary przeciwsłoneczne kto wynalazł

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *