Kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne?

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… E tam, wcale nie tak dawno i w zasadzie nawet nie aż tak daleko. Zapraszamy do podróży w czasie i przestrzeni. Zapnijcie pasy! Lecimy sprawdzić, kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne, co mają z tym wspólnego Eskimosi i… choroby weneryczne.

UWAGA! Wtrącenie redakcji 😉 Tylko dziś do północy kupicie dowolny produkt z drewna AŻ 20% TANIEJ z kodem: WPW20 – szybko na www.plantwear.pl!

Panie i Panowie, pierwszy przystanek: XII-wieczne Chiny. To tutaj zaczyna się historia okularów przeciwsłonecznych, choć wtedy z ochroną przed słońcem nie miały nic wspólnego.

okulary przecisłoneczne cool

Okulary ze zdjęcia: drewniane okulary Seria Cool —> Dowiedz się więcej

Okulary przeciw… emocjom?

Widzicie tego mężczyznę z płaskimi, kwarcowymi płytkami na oczach? To sędzia i… jego okulary przeciwsłoneczne. Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Gdyby nie te przydymione, płaskie płytki wykonane z kwarcu być może nadal chronilibyśmy oczy przed słońcem wyłącznie czapką z daszkiem.

Co możecie powiedzieć o nastroju tego sędziego? Jest smutny, zadowolony, zdziwiony, a może zaciekawiony? Niewiele da się stwierdzić, co? I właśnie do tego początkowo służyły okulary. Nie chroniły i nie korygowały wad wzroku. Pozwalały jednak ukryć emocje, dlatego wykorzystywali je sędziowie zwłaszcza w trakcie procesów. Sprytnie, prawda?

okulary

Oryginalne drewniane okulary znajdziesz na —> www.plantwear.pl

Kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne?

Lećmy dalej, tym razem do roku 1752. Witajcie w Anglii! Czas na herbatkę z Jamesem Ayscough’em. Kim jest ten miły pan? Wynalazcą, który nie tylko dodał do okularów zawiasy (by można je było złożyć), ale też zastosował przyciemnione szkło w soczewkach. I bum! Pierwsze okulary przeciwsłoneczne stały się faktem.

Co mu przyświecało? Wygoda, owszem. Ale nie własna! James chciał pomóc słabowidzącym, więc eksperymentował z niebieskimi, zielonymi i bursztynowymi szkłami. Takie szkła przynosiły też ulgę osobom… chorym na syfilis. Po pierwsze: pomagały chronić przed słońcem (dla tej choroby charakterystyczny jest światłowstręt), a po drugie: stanowiły oparcie dla protezy nosa (którą nosili chorzy, by ukryć objawy schorzenia).

Czy można więc zaryzykować stwierdzenie, że do popularności okularów przeciwsłonecznych przyczyniła się choroba weneryczna? My byśmy zaryzykowali. 😀 Tak jak zaryzykowaliśmy tekst: Czy wypada dać zegarek na prezent? oraz Na której ręce nosić zegarek? – kliknijcie tytuł i przeczytajcie!

okulary

Wiesz, że mamy też drewniane zegarki? Sprawdź na —> www.plantwear.pl

Po co Eskimosom okulary?

Ale, ale! Sprytni i zaradni byli w tym samym czasie (a może nawet ciut wcześniej?) mieszkańcy Arktyki (czyli Inuici, zwani też Eskimosami). Dlatego ubierzcie się ciepło – biegun nas wzywa!

I co widzicie? Biel, więcej bieli i… jeszcze więcej bieli? Dokładnie. Uderza po oczach, co? Eskimosów też uderzała, dlatego ochraniali swoje oczy za pomocą kawałków drewna lub kości z wydrążonymi poziomymi szczelinami. Może nie wyglądało to jak z pokazów Diora, ale na pełnych ostrego światła pustyniach lodowych było naprawdę bezcenne.

okulary przeciwsloneczne1

Okulary przeciwsłoneczne z drewna? —> Sprawdź tutaj!

Okulary przeciwsłoneczne kiedyś i dziś

I co dalej? XX wiek przyniósł okularom Sama Fostera i jego niezapomniane Foster Grants. A potem już z górki: aviatory, koty, muchy, clubmastery… Ale o tym innym razem. Już wiecie, kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne. Dzisiejsza podróż śladami historii tych okularów dobiegła końca. Zażyjcie trochę współczesności – tak dla odmiany. Gdzie? Najlepiej kliknijcie TUTAJ.

PS. Zastanawiacie się pewnie, kim jest to urocze dziewczę z głównego zdjęcia i co to za model okularów? To Karolina, która wzięła udział w sesji zdjęciowej promującej kolekcję okularów Plantwear 2018. Kocie okulary, które ma na sobie już wkrótce będziecie mogli upolować na www.plantwear.pl!

okulary przeciwsłoneczne kto wynalazł

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *