Na której ręce nosi się zegarek?

Zegarek nosimy zazwyczaj na tej ręce, z której korzystamy rzadziej. W przypadku osób, u których dominująca jest ręka prawa (a więc: to nią piszą, podnoszą czy jedzą) czasomierz zwykle zapina się na lewym nadgarstku. Ale czy noszenie zegarka na prawej ręce to błąd? Jak jest w przypadku osób leworęcznych? Jakie zasady regulują kwestię, na której ręce nosi się zegarek?

UWAGA! Wtrącenie redakcji 😉 Tylko dziś do północy kupicie dowolny produkt z drewna AŻ 20% TANIEJ z kodem: WPW20 – szybko na www.plantwear.pl!

Od zawsze pisałeś prawą ręką. Mama mówiła, że jak zegarek, to tylko na lewym nadgarstku. I tak nosiłeś – całą podstawówkę, całą szkołę średnią… Pewnie nosisz tak do dziś. Mamy nadzieję, że oczywiście drewniany i rzecz jasna – od Plantwear! 😉

Twój kumpel jest leworęczny. Mówi, że z zegarkiem na prawej ręce mu po prostu wygodniej. Myślisz: “No tak, ma to sens”. Ale jego siostra nosi czasomierz na prawej ręce, mimo praworęczności. Jak żyć i nie zwariować? Kto ma rację?

drewniany zegarek

Zegarek ze zdjęcia: Flake Rose Klon – chcę go mieć! 

Co decyduje o tym, na której ręce nosi się zegarek?

Większość praworęcznych twierdzi, że zegarek noszony na prawej ręce byłby dla nich niewygodny. Trudno się z tym nie zgodzić, w końcu nakręcanie, zapinanie czy korzystanie z przycisków (umieszczonych w większości modeli po prawej stronie) jest w takiej sytuacji utrudnione. W przypadku osób praworęcznych “obsługa” zegarka na lewym nadgarstku jest po prostu dużo łatwiejsza i to właśnie wygoda ma tu decydujące znaczenie.

Ale są też tacy, którzy mimo swojej praworęczności, preferują zegarek na ręce prawej. I choć może się to wydawać dziwne, jest im z tym po prostu dobrze. Nie narzekają na trudności przy codziennych czynnościach, takich jak ubieranie, pisanie czy zaparzanie porannej kawy (a to przecież najważniejsze, zwłaszcza w poniedziałki!). A skoro wszystko rozbija się o wygodę – dlaczego mieliby zmienić swoje przyzwyczajenie? 

Ze sztywnym podziałem “zegarek tylko na lewej/prawej ręce” jest trochę jak z podziałem na okulary przeciwsłoneczne damskie i męskie – poczytaj o nim w naszym wcześniejszym wpisie. 

Zegarek ze zdjęcia: Royal Klon – chcę go mieć! 

Prawa czy lewa? Co mówią zasady savoir-vivre’u?

Jedni noszą na prawej, inni na lewej – a co na to savoir-vivre? Najogólniej rzecz ujmując: NIC. Nie ma zapisanych zasad, co do tego, na której ręce nosi się zegarek. I dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, tak samo prawo-, jak i leworęcznych.

Nieliczni uważają jednak, że noszenie zegarka na ręce dominującej (czyli na prawej w przypadku osób praworęcznych i lewej w odniesieniu do leworęcznych) nie jest w dobrym tonie. Może bowiem być odbierane jako manifestowanie statusu majątkowego, zwłaszcza w przypadku drogich zegarków. Nas ta argumentacja nie przekonuje, ale – mówimy, jak jest, może kiedyś ta wiedza się jednak komuś przyda?

drewniane zegarki

Zegarek ze zdjęcia: Select Chronograph Klon-Orzech – chcę go mieć! 

Na której ręce zegarek? Na tej, na której Ci wygodniej!

Czasem można spotkać opinię, że zegarek noszony na dominującej ręce szybciej się niszczy. Jest w końcu częściej narażony na uderzenia czy otarcia. Nie potwierdził tego jednak żaden znany nam praworęczny miłośnik noszenia zegarka na prawym nadgarstku.

Jeśli więc nikt nie ustalił (i nie uzasadnił!) jedynej słusznej ręki dla zegarka, to śmiało noś go na tym nadgarstku, na którym Ci po prostu wygodniej. Nie przejmuj się tym, co myślą inni – w końcu to Twój zegarek i właśnie Tobie ma służyć. A jeśli jeszcze nie masz ulubionego zegarka, koniecznie zajrzyj do nas!

zegarki drewniane

1. Zegarek Fox Klon   2. Zegarek Royal Dąb   3. Zegarek Raw Double Silver Dąb   4. Zegarek Raw Double Stone Heban 

7 replies on “Na której ręce nosi się zegarek?

 • Tomek

  Jestem leworęczny i od zawsze zegarek noszę na lewej ręce. To prawda, że w przypadku grubszych pasków przeszkadza w pisaniu, ale na pewno nigdy nie był bardziej podatny na uszkodzenia lub zarysowania- gesty i ruchy lewą ręką są chyba bardziej precyzyjne i “zgrabne” 🙂

  Odpowiedz
 • Sebastian

  Ja całe życie nosiłem zegarek na ręce lewej bo tak było mi wygodnie (jestem praworęczny) oczywiście próbowałem założyć sikora na prawą rękę ale było mi jakoś dziwnie jednak niedawno tatuowane miałem przedramię i zegarek wylądował na ręce prawej było dziwnie przez kilka dni nawet niewygodnie ale szybko minęło i teraz jest mi to bez różnicy która ręką to ta “właściwa” myślę że można się przyzwyczaić ale faktycznie jeśli mamy wybór nośmy na tej na której nam poprostu wygodniej 👊

  Odpowiedz
 • Tomasz

  Uważam, ze zegarek powinno nosić się na lewej ręce. Na prawej dłoni nosi się obrączkę i dla zachowania równowagi powinno tak być. A co w przypadku kawalerów? Powinnismy zachować spójność wśród wszystkich i przyzwyczajając się do prawidłowego noszenia zegarka na lewej ręce, wprowadzany standard i przyzwyczajenie na dalsze lata, jak już obrączka się pojawi. 😉

  Odpowiedz
 • Krystian

  Od zawsze noszę zegarek na prawej ręce mimo, że nie jestem leworeczny. Mój ojciec nosi na prawej, ponieważ w latach 80′ był to pewnego rodzaju sposób na poprawę dokładności działania automatyka polecony przez zegarmistrza. Zmiana ręki miała wpływ na siłę dziennego nakręcenia czasomierza, a co za tym idzie na jego dzialanie. Przyzwyczajenie zostało pomimo zmiany zegarka 😉 ja po prostu zegarek założyłem na tą samą rękę co ojciec.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *