Na której ręce nosi się zegarek?

Zegarek nosimy zazwyczaj na tej ręce, z której korzystamy rzadziej. W przypadku osób, u których dominująca jest ręka prawa (a więc: to nią piszą, podnoszą czy jedzą) czasomierz zwykle zapina się na lewym nadgarstku. Ale czy noszenie zegarka na prawej ręce to błąd? Jak jest w przypadku osób leworęcznych? Jakie zasady regulują kwestię, na której ręce nosi się zegarek?

Od zawsze pisałeś prawą ręką. Mama mówiła, że jak zegarek, to tylko na lewym nadgarstku. I tak nosiłeś – całą podstawówkę, całą szkołę średnią… Pewnie nosisz tak do dziś. Mamy nadzieję, że oczywiście drewniany i rzecz jasna – od Plantwear! 😉

Twój kumpel jest leworęczny. Mówi, że z zegarkiem na prawej ręce mu po prostu wygodniej. Myślisz: “No tak, ma to sens”. Ale jego siostra nosi czasomierz na prawej ręce, mimo praworęczności. Jak żyć i nie zwariować? Kto ma rację?

drewniany zegarek

Zegarek ze zdjęcia: Flake Rose Klon – chcę go mieć! 

Co decyduje o tym, na której ręce nosi się zegarek?

Większość praworęcznych twierdzi, że zegarek noszony na prawej ręce byłby dla nich niewygodny. Trudno się z tym nie zgodzić, w końcu nakręcanie, zapinanie czy korzystanie z przycisków (umieszczonych w większości modeli po prawej stronie) jest w takiej sytuacji utrudnione. W przypadku osób praworęcznych “obsługa” zegarka na lewym nadgarstku jest po prostu dużo łatwiejsza i to właśnie wygoda ma tu decydujące znaczenie.

Ale są też tacy, którzy mimo praworęczności, preferują zegarek na ręce prawej. I choć może się to wydawać dziwne, jest im z tym po prostu dobrze. Nie narzekają na trudności przy codziennych czynnościach, takich jak ubieranie, pisanie czy zaparzanie porannej kawy (to przecież najważniejsze, zwłaszcza w poniedziałki!). A skoro wszystko rozbija się o wygodę – dlaczego mieliby zmienić swoje przyzwyczajenie? 

Ze sztywnym podziałem “zegarek tylko na lewej/prawej ręce” jest trochę jak z podziałem na okulary przeciwsłoneczne damskie i męskie – poczytaj o nim w naszym wcześniejszym wpisie. 

Zegarek ze zdjęcia: Royal Klon – chcę go mieć! 

A co na to historia?

Choć samodzielnie trudno nam było dotrzeć do wiarygodnych źródeł wyjaśniających zasadę noszenia zegarka na prawej lub lewej ręce, nasi fani okazali się niezawodni. Marcin Szymoniuk przybliżył nam sprawę z historycznego punktu widzenia:

“Tak samo jak noszenie smokingów było praktykowane tylko przez panów podczas gentelmenskich spotkań na papierosie, tak i noszenie zegarka na lewej ręce ma swoje znaczące korzenie. W latach 50 był zwyczaj zachowania równowagi. Panowie żonaci (a wtedy było ich 90%) wedle tej zasady obrączkę zakładali na rękę prawą. Zegarek zaś – na lewą, w ramach nie przeciążenia biżuterią jednej ze stron.

zegarek męski plantwear

Zegarek ze zdjęcia: Royal Czarny Dąb – chcę go mieć! 

W owych latach epatowanie swojej rodzinności i małżeństwa było na wysokim poziomie. W bardzo dobrym tonie podczas rozmów z kobietami, a nawet na salach sądowych było trzymanie prawej dłoni w kieszeni spodni. Wtedy to właśnie zegarek na lewym nadgarstku informował o stanie cywilnym.

Noszenie zegarka na nadgarstku prawym zarezerwowane było tylko dla dzieci lub człowieka nieeleganckiego, a w niektórych kręgach, zwłaszcza hipisowskich , oznaczało homoseksualizm. Prawa strona tylko i wyłącznie zarezerwowana była dla zegarków kieszonkowych spodniowych zaś kamizelki posiadały kieszonki z dwóch stron i zasada w tym wypadku była dowolna.”

Tyle historia. A jak jest dzisiaj?

na której ręce nosić zegarek

Zegarek ze zdjęcia: Fox Orzech – chcę go mieć! 

Prawa czy lewa? Co mówią zasady savoir-vivre’u?

Jedni noszą na prawej, inni na lewej – a co na to savoir-vivre? Najogólniej rzecz ujmując: NIC. Nie ma zapisanych zasad, co do tego, na której ręce nosi się zegarek. I dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, tak samo prawo-, jak i leworęcznych.

Nieliczni uważają jednak, że noszenie zegarka na ręce dominującej (czyli na prawej w przypadku osób praworęcznych i lewej w odniesieniu do leworęcznych) nie jest w dobrym tonie. Może bowiem być odbierane jako manifestowanie statusu majątkowego, zwłaszcza w przypadku drogich zegarków. Nas ta argumentacja nie przekonuje, ale – mówimy, jak jest, może kiedyś ta wiedza się jednak komuś przyda?

drewniane zegarki

Zegarek ze zdjęcia: Select Chronograph Klon-Orzech – chcę go mieć! 

Na której ręce zegarek? Na tej, na której Ci wygodniej!

Czasem można spotkać opinię, że zegarek noszony na dominującej ręce szybciej się niszczy. Jest w końcu częściej narażony na uderzenia czy otarcia. Nie potwierdził tego jednak żaden znany nam praworęczny miłośnik noszenia zegarka na prawym nadgarstku.

Jeśli więc nikt nie ustalił (i nie uzasadnił!) jedynej słusznej ręki dla zegarka, to śmiało noś go na tym nadgarstku, na którym Ci po prostu wygodniej. Nie przejmuj się tym, co myślą inni – w końcu to Twój zegarek i właśnie Tobie ma służyć. A jeśli jeszcze nie masz ulubionego zegarka, koniecznie zajrzyj do nas!

zegarki drewniane

1. Zegarek Fox Klon   2.  Royal Dąb   3. Raw Double Silver Dąb   4. Raw Double Stone Heban 

Odpowiedzi na “Na której ręce nosi się zegarek?

 • Tomek

  Jestem leworęczny i od zawsze zegarek noszę na lewej ręce. To prawda, że w przypadku grubszych pasków przeszkadza w pisaniu, ale na pewno nigdy nie był bardziej podatny na uszkodzenia lub zarysowania- gesty i ruchy lewą ręką są chyba bardziej precyzyjne i “zgrabne” 🙂

  Odpowiedz
 • Sebastian

  Ja całe życie nosiłem zegarek na ręce lewej bo tak było mi wygodnie (jestem praworęczny) oczywiście próbowałem założyć sikora na prawą rękę ale było mi jakoś dziwnie jednak niedawno tatuowane miałem przedramię i zegarek wylądował na ręce prawej było dziwnie przez kilka dni nawet niewygodnie ale szybko minęło i teraz jest mi to bez różnicy która ręką to ta “właściwa” myślę że można się przyzwyczaić ale faktycznie jeśli mamy wybór nośmy na tej na której nam poprostu wygodniej 👊

  Odpowiedz
 • Tomasz

  Uważam, ze zegarek powinno nosić się na lewej ręce. Na prawej dłoni nosi się obrączkę i dla zachowania równowagi powinno tak być. A co w przypadku kawalerów? Powinnismy zachować spójność wśród wszystkich i przyzwyczajając się do prawidłowego noszenia zegarka na lewej ręce, wprowadzany standard i przyzwyczajenie na dalsze lata, jak już obrączka się pojawi. 😉

  Odpowiedz
  • Dirt one

   A jak się nie pojawi ta obrączka to co? Tak żyć według tego co ktoś tam sobie wymyślił? Jak tam lubisz w schematy twoja sprawa, ale te zachowanie spójności i unifikacja dobrze się nie kojarzy.

   Odpowiedz
  • Kasia

   Żebyś Ty człowieku wiedział, jak skomplikowane bywa życie przez wprowadzone zasady przez praworęcznych, to byś nigdy tego durnego posta nie napisał. Pal licho zegarek. Wiesz jakie upiorne są klawiatury numeryczne po prawej stronie?! A wiesz dlaczego się mówi, że osoby leworęczne są inteligentne? Bo od małego muszą się zmagać z czymś takim jak standardy. Jak choćby obieraczka do ziemniaków, czy otwieracz do puszek. I wiesz co? Chociaż będąc dzieckiem, kiedy musiałam otworzyć tę cholerną puszkę groszku, byłam dumna z siebie, że dałam radę. I nie wmuwisz teraz nikomu, że ma być tak, jak Ty myślisz. Jest to ignorancja i totalny brak tolerancji.

   Odpowiedz
   • Marzena

    Mam czworo dzieci dwoje jest leworęcznych i dwoje praworęcznych zegarki obydwaj noszą na lewej rece dumni są z tego że są mańkutami jedyny ich problem to ten że jak jemy obiad zawsze muszą siadać po tej samej stronie no chyba że któryś siądzie koło mnie to wtedy ja mam problem bo muszę jeść lewą ręką , a zegarek pomimo tego ze jestem praworęczna noszę właśnie na ręce prawej ,na lewej jest mi jakoś nie tak

    Odpowiedz
   • Kamil

    Kasiu nie jestem tak inteligentny jak Ty, więc nic Ci nie “wmuwię” 🙂
    Jestem za to “praworęcznym” skurwysynem, który wiele czynności normalnie wykonywanych przez ludzi prawą – wykonuje właśnie lewą ręką. Ja uważam, że nie ma czegoś takiego jak “któraśręczność”, po prostu jak się człowieka uczy czegoś, to należy to robić dobrze. Jeśli ktoś powie, że mimo zdrowych dłoni jemu wygodniej pisze się nogą, to znaczy że taki się urodził i nie będzie pisać rękami? Nie. Tak ktoś się nauczył albo ktoś kogoś tak nauczył. Znam osobę uznawaną za leworęczną, która po poważnym wypadku straciła częściowo pamięć i wielu rzeczy uczyła się od nowa. Nauczyla się także pisać zarówno lewą jak i prawą reką… Dobranoc 🙂

    Odpowiedz
   • Seba

    Kasiu, ale przecież napisali że, nie ma obecnie ścisłych zasad, robisz tak jak Tobie wygodniej i tyle 🙂 ja akurat mam zegarek który przy początkowej konfiguracji pyta się na której ręce będzie noszony 🙂 i dostosowuje wyświetlacz do preferencji właściciela tak aby przyciski były po właściwej stronie 🙂

    Odpowiedz
 • Krystian

  Od zawsze noszę zegarek na prawej ręce mimo, że nie jestem leworeczny. Mój ojciec nosi na prawej, ponieważ w latach 80′ był to pewnego rodzaju sposób na poprawę dokładności działania automatyka polecony przez zegarmistrza. Zmiana ręki miała wpływ na siłę dziennego nakręcenia czasomierza, a co za tym idzie na jego dzialanie. Przyzwyczajenie zostało pomimo zmiany zegarka 😉 ja po prostu zegarek założyłem na tą samą rękę co ojciec.

  Odpowiedz
 • Agnieszka

  Jestem praworęczna i zegarek też noszę na prawej ręce. Nie zawsze tak jednak było 😊 Kilka lat temu ( a nawet już naście…) nosiłam zegarek na lewej ręce – nie rozstawałam się z nim nawet na noc ale…. gdzieś, kiedyś, podczas jakiś prac na stajni (lato, żar z nieba, kurz, siano….) pod tarczą na nadgarstku pojawiły mi się krostki ropne i najzwyczajniej w świecie przełożyłam zegarek na prawą rękę. 😊 Na początku trudno mi się było przyzwyczaić (nawet sam odruch sprawdzania godziny i podnoszenia lewej dłoni trochę śmiesznie wyglądał) ale…. po około tygodniu nie wszystko było już dobrze – do tego stopnia, że zegarek nadal noszę na prawej ręce 😊

  Odpowiedz
 • Kamil

  Ludzie złoci , m€ska jest lewa strona. Tak jak zasuwaki, dziurki na guziki, czy pasek do spodni z klamrą. Ale nik tutaj nie kamieniuje rubta co chceta.

  Odpowiedz
 • TPR

  Kiedy ze wschodu szła wyzwoleńcza armia czerwona, to każdy gieroj miał po kilkanaście złotych zegarków na każdej z rąk. W formie trofeum. Żadnemu z nich w żaden sposób to nie przeszkadzało w wyzwalaniu.

  Odpowiedz
 • JoeMix

  Zegarka drewnianrgo nie mam, za to jest nowoczesny smart,,, ale zegarek zawsze był na lewej ręce,,, 2 lata temu zegarek się popsuł i kupiłem smart ale opaskę fit,,, do zegarka było jej daleko,,, więc ucieszyłem się jak zegarek wrócił z naprawy i z ciekawości oraz dla porównania opaska powędrowała na lewą rękę,,, i tak zostało,,, smart zegarek z kilkoma funkcjami fitness oraz smart opaska fitness pokazująca czas,,, 2 bransolety na 2 nadgarstkach – świetnie się uzupełniają a ja bez nich czuję się nieswojo

  Odpowiedz
 • Ar2r

  Pierwszy komentarz który napisałem był pod wpływem impulsu. Przeczytałem debilne kometarze pod. Przyznam że bardzo interesujacy materiał. Tak powinno sie pisać artykuły by fajnie sie je czytało, a wnioski i tak przyjdą. Podparliście tekst zasadą dobrego wychowania. Historią czy nawet wygodą. Nie piszecie że zegarek trzeba nosić na tej, nie na tamtej, bo tak i kropka. Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Czarek Pieczarek

  “Marcin Szymoniuk: Oj ludzie, ludzie 😞 Tak samo jak noszenie smokingów było praktykowane tylko przez panów podczas gentelmeńskich spotkań na papierosie tak i noszenie zegarka na lewej ręce ma swoje znaczące korzenie. W latach pięćdziesiątych był zwyczaj zachowania równowagi więc panowie żonaci (a wtedy było ich 90%) wedle tej zasady obrączkę zakładali na rękę prawą zaś zegarek na lewą w ramach nie przeciążenia biżuterią jednej ze stron. W owych latach epatowanie swojej rodzinności i małżeństwa było na wysokim poziomie, a w bardzo dobrym tonie podczas rozmów z kobietami,a nawet na salach sądowych było trzymanie prawej dłoni w kieszeni spodni i wtedy to właśnie zegarek na lewym nadgarstku informował o stanie cywilnym. Noszenie zegarka na nadgarstku prawym zarezerwowane było tylko dla dzieci lub człowieka nieeleganckiego, a w niektórych kręgach, zwłaszcza hipisowskich, oznaczało homoseksualizm. Prawa strona tylko i wyłącznie zarezerwowana była dla zegarków kieszonkowych spodniowych zaś kamizelki posiadały kieszonki z dwóch stron i zasada w tym wypadku była dowolna.”

  Odpowiedz
 • Ania

  Pracuje jako kelnerka i jestem praworeczna. Podczas przyjmowania zamówienia wygodniej i szybciej jest mi popatrzeć która godzina, notujac to co dany “gość” do mnie mówi, trzymając w lewej ręce kajet

  Odpowiedz
 • Marcin

  Zegarek nosi się tam, gdzie jest wygodniej. To tylko urządzenie, które na służyć właścicielowi. Epatowanie statusem majątkowym poprzez eksponowanie drogiego zegarka to zwykły snobizm i przejaw kompleksów. Ješli nie masz własnego jachtu, to co kogo obchodzi zegarek za 20 tys ? 😉

  Odpowiedz
 • Magdlaena

  Ja noszę zegarem na lewej ręce , jestem praworęczna. Ale i tak czy siak w mojej pracy się on niszczy. Dla mnie zasada jest jedna puszesz prawą zegarek na lewą i odwrotnie.
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 • Tomasz

  Z o rączka to tylko w Polsce i kilku innych krajach o rączkę na prawej się nosi a zaczęło się właśnie po wojnie bo historycznie obrączka noszona była na lewej jak w reszcie świata. Co do zegarka to jestem praworeczny i zawsze nosilem zegarek na prawej wygodniej mi było ale potem kupiłem opaskę fitnesowa i zegarek zaja miejsce na lewej te ece

  Odpowiedz
 • Zoosk@

  A ja noszę na prawej ręce bladym w stronę ziemi/ ciała a paskiem na górze…. jestem praworeczna ale mama tak nosiła, noszę i ja 😉

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *