Czy wypada dać zegarek na prezent?

Babcia powtarzała: “Nie dawaj zegarka na prezent. Nigdy”. A kto nie słucha Babci? Mówiła też coś o podkowie na szczęście. Albo słoniku. Kiedy miałeś 6 lat z radością wierzyłeś w jej słowa i rozdawałeś przyjaciołom trąbiaste amulety szczęścia. Ale dziś wolałbyś jednak podarować oryginalny zegarek. Czy wypada dać zegarek na prezent?

Niby jesteśmy racjonalni, rozważni i pragmatyczni. Niby wiemy, że Ziemia jest okrągła, światło szybsze od dźwięku a Gwiazda Polarna wskazuje północ.

drewniany zegarek na prezent

Zegarek ze zdjęcia: Heritage Pink Edition Dąb —> Dowiedz się więcej

 

Niby pamiętamy, że problemy zdrowotne diagnozuje lekarz a nie internet, że “badania amerykańskich naukowców” niekoniecznie są wiarygodne, a reklamy “Zrzuć 15 kg w 3 dni!” należy omijać szerokim łukiem.

Niby to wszystko jest dla nas jasne, a jednak: kochamy przesądy.

zegarek na prezent

Zegarek ze zdjęcia: Royal Jawor Falisty —>Dowiedz się więcej

 

Polacy a przesądy – dlaczego w nie wierzymy?

Według raportu CBOS w 2011 roku ponad połowa Polaków wierzyła w przesądy. A dziś? Pewnie też złapiemy się za guzik, gdy mija nas kominiarz, powiemy coś o zbliżającym się pechu, gdy drogę przebiegnie nam czarny kot i pomyślimy o 7 latach nieszczęścia, gdy zbijemy lustro. Zastanowimy się też chwilę, zanim kupimy komuś zegarek na prezent.

zegarek prezent

Tak pakujemy każdy drewniany zegarek zamówiony na www.plantwear.pl

 

Ale właściwie dlaczego? Skąd u nas takie zamiłowanie do niczym nie popartych – choć powtarzanych od pokoleń – zabobonów? Zapewne po części z tradycji czy wychowania (Babcia powtarzała i wierzyła, Mama powtarzała i wierzyła – ja też powtórzę i uwierzę!). Podobnie jest z pytaniem: “Na której ręce nosi się zegarek?” – odpowiedź znajdziesz w naszym poprzednim wpisie.

Z drugiej strony: z zachowawczości (wrodzonej lub nabytej). W końcu: skoro istnieje choć nikłe prawdopodobieństwo, że przesąd może być prawdziwy, zawsze lepiej nie ryzykować. Ale czy to naprawdę ryzyko? Czy jedynie nie do końca świadomy odruch?

zegarek prezent

Zegarek ze zdjęcia: Select Chronograph Padouk-Wenge —>Dowiedz się więcej

 

Skąd się wziął przesąd, że nie wypada dać zegarka na prezent?

Trudno znaleźć genezę tego przesądu. Niektórzy twierdzą, że przywędrował do nas aż z Chin, gdzie dawanie zegarka traktowane jest jako odliczanie czasu do śmierci obdarowanego. Można też spotkać się z interpretacją, że chińskie “song zhong” znaczy nie tylko “podarować zegarek”, ale też “uczęszczać na pogrzeb”. Ale – czy naprawdę Chiny mają na nas taki duży wpływ?

Przesąd ma też 2 wersje: jedna z nich głosi, że nie można dawać zegarka w prezencie, gdyż mierzy się wtedy czas do rozstania. Druga, że taki podarek odmierza minuty do śmierci osoby obdarowanej. Sami nie wiemy, która wersja jest bardziej irracjonalna. 🙂

zegarki prezent

Zegarek ze zdjęcia: RAW Double Silver Dąb —>Dowiedz się więcej

 

Dlaczego warto dać zegarek na prezent?

Odpowiedź na pytanie: Czy wypada dać zegarek na prezent? jest jedna: PEWNIE, ŻE TAK! Można wierzyć w to, że podarowany zegarek stanie się przyczyną rozstania. Ale po co? Naprawdę Wasza miłość jest tak słaba, że obdarowanie drugiej osoby zegarkiem może zachwiać to uczucie?

Niby zawsze można dać coś innego (np. drewniane okulary przeciwsłoneczne lub etui na telefon), ale rezygnując z zegarka wiele się traci. W końcu: niewiele jest takich prezentów, które towarzyszą obdarowanej osobie praktycznie non stop. Dodatkową zaletą zegarka jest możliwość graweru, czyli spersonalizowanej dedykacji. Mogą nią być: Wasze imiona, cytat, życzenia czy ważna dla Was data.

grawer (1)

Zamów drewniany zegarek z grawerem na www.plantwear.pl

 

Tysiące zegarków opuściło już naszą pracownię. Wieeeeeele z nich zostało podarowanych w prezencie – wiemy o tym od obdarowujących, obdarowywanych czy z samej treści graweru. Jeszcze nikt nie dał nam jednak znać, że podarowany zegarek stał się przyczyną rozstania. Przypadek? Nie sądzę. 😉

 

 

Odpowiedzi na “Czy wypada dać zegarek na prezent?

 • Aneta

  Podarowalam wasz zegarek, który do dziś dzień widzę, ze służy, ale coś w tym przesiądzie jednak jest bo nie jesteśmy już razem.
  To mój najlepszy przyjaciel, ale już nie chłopak 🙂 Podarowując wasz zegarek jak prezent nie byłam świadoma tego przesądu. Mimo, że macie piękne zegarki to chyba drugi raz już nie wręczłabym drugiej połówce takiego prezentu 😉

  Odpowiedz
 • Azela

  Coś w przesądzie jest. Kilka razy dostałam zegarek i żadna z relacji nie przetrwała. I nie miałam wtedy 15 lat tylko więcej. Ostatni zegarek dostałam od brata, który zmarł pół roku później. Wiem że nigdy nie przyjmę zegarka od bliskiej dla mnie osoby choćby był z platyny wysadzanej diamentami.

  Odpowiedz
 • Kamilla

  Dalam zegarek swojemu chlopakowi na urodziny. Za tydzien bedzie 12 lat jak jestesmy razem i 10 jak podarowalam prezent. A zegarek nosi na kazda wieksza okazje.

  Odpowiedz
 • Anna

  A ja dostałam zegar na prezent ślubny z życzeniami żeby odmierzał nam szczęśliwe godziny. I minęło 20 lat i jest dalej ok. Dali nam go moi teściowie. I dalej żyjemy i z nimi również w zgodzie.😊

  Odpowiedz
 • Ania

  Na komunię otrzymałam zegarek od rodziców, rodzicom na 25-lecie ślubu wręczyłam zegarki, na 60 urodziny tata otrzymał kolejny zegarek, mąż na 50 urodziny również. Wszyscy żyją, mają się świetnie, a relacje miedzy nami układają się rewelacyjnie…
  Ludzie umierali zawsze i umierać będą, nie z winy zegarków. A przyczyny rozstania szukajmy w nas samych…

  Odpowiedz
 • WM

  to samo mówią o butach (że drogi się rozejdą), a ja od męża dostałam jako pierwszy prezent parę szpilek, rok później był ślub i nadal jesteśmy szczęśliwi jak nigdy 😁
  więc przesądy można między bajki włożyć

  Odpowiedz
 • Iza

  Dostalam na zakonczenie pracy zegarek od ludzi,u których pracowałam jako niania ich 6 miesiecznej coreczki , wciąż mamy kontakt a w sierpniu ide na jej wesele i slub jako mama chrzestna,która zostałam w miedzyczasie- jeśli zegarek może coś symbolizować, to w naszym przypadku po prostu odmierzanie szczesliwych chwil,które dzielimy do dzis!!

  Odpowiedz
 • Karolina

  Dla osób przesądnych mam “sprawdzoną” babciną radę na tego typu prezenty. Wystarczy, za taki prezent dać grosik (słownie 1 grosz) i prezent obciążony przesądami ( zegarek, buty, nóż itp.) traci swoją “złą” moc.

  Odpowiedz
 • Karolina

  Zdecydowanie wypada i Panowie nie przejmować się jakimiś przesądami ! Ja dostałam od męża piękny zegarek złoty Jordan Kerr i jestem zachwycona 😉

  Odpowiedz
 • Kasia

  Ja też mojemu mezusiowi dałam zegarek i to nawet dwa jeden kilka lat temu a drugi niedawno .. I jakoś nie widzę żadnego pogorszenia w naszym związku .. Wrecz przeciwnie niedługo spodziewamy się dzidziusia a lepszego męża wymarzyc sobie nie mogłam .. 😛 Tak ze zegarek na prezent dla mnie jak najbardziej .. 😊

  Odpowiedz
 • Karo

  No coż niby to tylko przesąd,tsk do tego podeszłam. Podrowalam zegarek chłopakowi iii po trzech miesiacach już nie był chlopakiem.Obecny partner marzy o zegarku,a ja sie boję dać mu w prezencie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *