Czy wypada dać zegarek na prezent?

Babcia powtarzała: “Nie dawaj zegarka na prezent. Nigdy”. A kto nie słucha Babci? Mówiła też coś o podkowie na szczęście. Albo słoniku. Kiedy miałeś 6 lat z radością wierzyłeś w jej słowa i rozdawałeś przyjaciołom trąbiaste amulety szczęścia. Ale dziś wolałbyś jednak podarować oryginalny zegarek. Czy wypada dać zegarek na prezent?

UWAGA! Wtrącenie redakcji 😉 Tylko dziś do północy kupicie dowolny produkt z drewna AŻ 20% TANIEJ z kodem: WPW20 – szybko na www.plantwear.pl!

Niby jesteśmy racjonalni, rozważni i pragmatyczni. Niby wiemy, że Ziemia jest okrągła, światło szybsze od dźwięku a Gwiazda Polarna wskazuje północ.

drewniany zegarek na prezent

Zegarek ze zdjęcia: Heritage Pink Edition Dąb —> Dowiedz się więcej

 

Niby pamiętamy, że problemy zdrowotne diagnozuje lekarz a nie internet, że “badania amerykańskich naukowców” niekoniecznie są wiarygodne, a reklamy “Zrzuć 15 kg w 3 dni!” należy omijać szerokim łukiem.

Niby to wszystko jest dla nas jasne, a jednak: kochamy przesądy.

zegarek na prezent

Zegarek ze zdjęcia: Royal Jawor Falisty —>Dowiedz się więcej

 

Polacy a przesądy – dlaczego w nie wierzymy?

Według raportu CBOS w 2011 roku ponad połowa Polaków wierzyła w przesądy. A dziś? Pewnie też złapiemy się za guzik, gdy mija nas kominiarz, powiemy coś o zbliżającym się pechu, gdy drogę przebiegnie nam czarny kot i pomyślimy o 7 latach nieszczęścia, gdy zbijemy lustro. Zastanowimy się też chwilę, zanim kupimy komuś zegarek na prezent.

zegarek prezent

Tak pakujemy każdy drewniany zegarek zamówiony na www.plantwear.pl

 

Ale właściwie dlaczego? Skąd u nas takie zamiłowanie do niczym nie popartych – choć powtarzanych od pokoleń – zabobonów? Zapewne po części z tradycji czy wychowania (Babcia powtarzała i wierzyła, Mama powtarzała i wierzyła – ja też powtórzę i uwierzę!). Podobnie jest z pytaniem: “Na której ręce nosi się zegarek?” – odpowiedź znajdziesz w naszym poprzednim wpisie.

Z drugiej strony: z zachowawczości (wrodzonej lub nabytej). W końcu: skoro istnieje choć nikłe prawdopodobieństwo, że przesąd może być prawdziwy, zawsze lepiej nie ryzykować. Ale czy to naprawdę ryzyko? Czy jedynie nie do końca świadomy odruch?

zegarek prezent

Zegarek ze zdjęcia: Select Chronograph Padouk-Wenge —>Dowiedz się więcej

 

Skąd się wziął przesąd, że nie wypada dać zegarka na prezent?

Trudno znaleźć genezę tego przesądu. Niektórzy twierdzą, że przywędrował do nas aż z Chin, gdzie dawanie zegarka traktowane jest jako odliczanie czasu do śmierci obdarowanego. Można też spotkać się z interpretacją, że chińskie “song zhong” znaczy nie tylko “podarować zegarek”, ale też “uczęszczać na pogrzeb”. Ale – czy naprawdę Chiny mają na nas taki duży wpływ?

Przesąd ma też 2 wersje: jedna z nich głosi, że nie można dawać zegarka w prezencie, gdyż mierzy się wtedy czas do rozstania. Druga, że taki podarek odmierza minuty do śmierci osoby obdarowanej. Sami nie wiemy, która wersja jest bardziej irracjonalna. 🙂

zegarki prezent

Zegarek ze zdjęcia: RAW Double Silver Dąb —>Dowiedz się więcej

 

Dlaczego warto dać zegarek na prezent?

Odpowiedź na pytanie: Czy wypada dać zegarek na prezent? jest jedna: PEWNIE, ŻE TAK! Można wierzyć w to, że podarowany zegarek stanie się przyczyną rozstania. Ale po co? Naprawdę Wasza miłość jest tak słaba, że obdarowanie drugiej osoby zegarkiem może zachwiać to uczucie?

Niby zawsze można dać coś innego (np. drewniane okulary przeciwsłoneczne lub etui na telefon), ale rezygnując z zegarka wiele się traci. W końcu: niewiele jest takich prezentów, które towarzyszą obdarowanej osobie praktycznie non stop. Dodatkową zaletą zegarka jest możliwość graweru, czyli spersonalizowanej dedykacji. Mogą nią być: Wasze imiona, cytat, życzenia czy ważna dla Was data.

grawer (1)

Zamów drewniany zegarek z grawerem na www.plantwear.pl

 

Tysiące zegarków opuściło już naszą pracownię. Wieeeeeele z nich zostało podarowanych w prezencie – wiemy o tym od obdarowujących, obdarowywanych czy z samej treści graweru. Jeszcze nikt nie dał nam jednak znać, że podarowany zegarek stał się przyczyną rozstania. Przypadek? Nie sądzę. 😉

 

 

One reply on “Czy wypada dać zegarek na prezent?

  • Aneta

    Podarowalam wasz zegarek, który do dziś dzień widzę, ze służy, ale coś w tym przesiądzie jednak jest bo nie jesteśmy już razem.
    To mój najlepszy przyjaciel, ale już nie chłopak 🙂 Podarowując wasz zegarek jak prezent nie byłam świadoma tego przesądu. Mimo, że macie piękne zegarki to chyba drugi raz już nie wręczłabym drugiej połówce takiego prezentu 😉

    Odpowiedz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *