Wycinanie drzew na produkty z drewna – dowiedz się, jak jest naprawdę!

Oglądasz drewniane zegarki Plantwear. Szalenie Ci się podobają, więc wybierasz model dla siebie. Zakładasz go i nagle w głowie pojawia Ci się myśl: “Ktoś wyciął drzewo, żeby zrobić ten zegarek? Wspieram wycinanie lasów?”. Nie. Wspierasz zrównoważoną gospodarkę leśną i… sadzisz drzewo.

Jak to możliwe? Dlaczego zużycie drewna w naszym kraju rośnie, a jednocześnie w Polsce jest… CORAZ WIĘCEJ lasów?

drewniane zegarki plantwear

Rozejrzyj się wokół siebie. Ile przedmiotów z drewna widzisz? Meble, drzwi, okna… ale też: kartonowe opakowania czy papier – to wszystko powstało z drewna. A wielkie jachty pływające po morzach i oceanach?

Zanim zabraknie Ci tchu na myśl, ile drzew zostało wyciętych, by te wszystkie przedmioty mogły powstać, uspokajamy: drewno jest naturalnym, ekologicznym i… całkowicie odnawialnym surowcem! 

zegarki Plantwear

Certyfikat FSC – gwarancja drewna z kontrolowanych upraw

Ale to nie wszystko jedno skąd pochodzi drewno wykorzystywane do produkcji mebli czy akcesoriów. Dlatego w Plantwear korzystamy WYŁĄCZNIE z drewna posiadającego certyfikat FSC. Co to znaczy?

Drewno, z którego powstał Twój zegarek, Twoje okulary czy etui na telefon zostało legalnie pozyskane z obszarów kontrolowanych. Czyli? Zrównoważonych i odpowiedzialnych przyrodniczo, gdzie najważniejsza jest równowaga ekologiczna. (Pssssst! Jeśli zastanawiasz się, czym różnią się męskie okulary przeciwsłoneczne od damskich, zajrzyj do naszego wcześniejszego wpisu.)

drewniane zegarki plantwear

Zegarki ze zdjęcia: drewniane zegarki Plantwear  Select Chronograph —> Dowiedz się więcej 

Wybierając zegarki Plantwear, sadzisz też drzewa! Pomyśl: ile zegarków możemy wykonać z jednego drzewa? Oddajemy Matce Naturze o wiele więcej niż zabieramy: co miesiąc sadzimy aż 50 drzew!

drewniane zegarki plantwear (2)

W Plantwear sadzimy drzewa i korzystamy wyłącznie z certyfikowanego drewna!  —> Dowiedz się więcej

Ile lasów mamy w Polsce, czyli garść danych liczbowych

Lasy stanowią prawie ⅓ obszaru naszego kraju. Tak, aż tyle! Rosną na obszarze ponad 9 mln ha. Co więcej: polskich lasów wciąż przybywa. W latach 1995-2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Rośnie nie tylko powierzchnia lasów, ale też ich zasobność.

Ponad ¾ polskich lasów znajduje się pod opieką Lasów Państwowych, które nie tylko pozyskują drewno, ale równocześnie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Ile drzew sadzą leśnicy? 500 mln rocznie! Dlatego mimo wzrostu zużycia drewna, powierzchnia lasów w Polsce ciągle rośnie.

drewniane zegarki plantwear (3)

Dlaczego wycina się drzewa?

Bo… drewno jest potrzebne. Polska zajmuje 10. miejsce na liście największych producentów mebli na świecie i 4. miejsce na liście ich największych eksporterów. Wartość eksportowanych wyrobów drzewnych to ok. 45 mld zł, czyli ok. 10% całego polskiego eksportu! W ten sposób sektor leśno-drzewny wypracowuje ok. 2% PKB. Daje też pracę tysiącom ludzi!

drewniany zegarek plantwear lark slim gold (1)

Tworzymy drewniane zegarki i okulary   —> Poznaj nas lepiej

Ale to nie wszystko. Wycina się stare drzewa (oczywiście, nie wszystkie!), by odsłonić młodsze. Gdyby tego nie robiono, młode drzewka by uschły. Przerzedza się też lasy, by te najmocniejsze, najdorodniejsze i najzdrowsze drzewa miały szansę przetrwać jak najdłużej.

drewniane zegarki plantwear (1)

Wycinać, ale nie szkodzić: zrównoważona gospodarka leśna

Ropa naftowa kiedyś się po prostu skończy. Węgiel również. A drewno? Drewno będzie trwać, bo to jeden z całkowicie odnawialnych surowców. Co to oznacza w praktyce? Jedne drzewa się wycina – inne się sadzi. I to nie w dowolnych proporcjach, nie “byle jak”, nie “na czuja”.

Drewniany_zegarek_Raw_palisander

Zegarek ze zdjęcia: Raw Palisander —> Dowiedz się więcej 

Przy ilości pozyskiwanego w Polsce drewna bierze się pod uwagę:

 • standardy ekologicznej gospodarki,
 • badania naukowe,
 • 10-letnie plany urządzenia lasu zatwierdzane przez ministra środowiska

Zrównoważona gospodarka leśna pozwala na pozyskiwanie drewna i jednoczesne zwiększanie terenów zalesionych. Zaspokaja potrzeby ludzi i gwarantuje, że lasy będą istniały w dobrej kondycji – dzisiaj i za 100 lat.

drewniane zegarki plantwear

Poznaj świat naszych wyjątkowych produktów z drewna —> Dowiedz się więcej 
Tekst powstał w oparciu o dane z https://www.lasy.gov.pl

 • Andro

  Jaką mamy gospodarke leśną ? Tragiczną tak naprawde ..Wystarczy spojrzeć na deski w starych meblach albo w podłodgach i na dzisiejsze wyroby ..Dzisiaj nie mamy lasów, drzew to rosną krzaki na zapałki..

  Odpowiedz
  • Sonia

   Ależ o czym Ty mówisz człowieku? Czemu porównujesz wyroby z drewna do samych lasów? To tak jakby powiedzieć, że mamy złe owce, bo sweter Ci ktoś źle uszył :/

   Odpowiedz
  • Grzegorz

   prawdziwe meble dzisiejsze kosztują prawdziwe pieniadze. moze isc pan do stolarza i zlecic mu wykonanie np stolu . Mowie w tym momencie o stole a nie płycie paździerzowej z ikei za 129, 99 . meblościance za 999 , 99 zł . Dzisiaj jak i kiedyś jak chce cos taniego to dostaje bubel. Perełki wykonane przez mistrzów drewna kilka złotych wiecej kosztuje. pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Kuba

  Jaka jest gospodarka leśna w Polsce…. tragiczna, wiem o czym mówię, tak się składa że mieszkan w beskidach gdzie 3/4 to lasy… które schną na potęgę za sprawą kornika od 5 lat… w latach 80-tych nasza wspaniała administracja LP wpadła na pomysł żeby sadzić same świetki bo…, bo liczy się kasa, i naturalnie mieszany las będący trudny do ekspansji kornika zamienił się w bory świerkowe gdzie ten szkodnik nie ma absolutnie żadnej przeszkody od przechodzenia z drzewa na drzewo, efekt …. co roku tłuką kilkaset tysięcy m3 suchego świerka aby opanować ten kataklizm a beskidy zaczynają być gołe… takie to FSC mamy w Polsce i nie wierzcie w ten populistyczny bełkot powyżej bo wcale kolorowo nie jest ….

  Odpowiedz
 • martin

  co do jakosco mebli i drzewa to sa dosc proporcjonalne do.ceny jesli wybierzemy sprawdzonego producenta.szajsu nigdzie na swiecie nie brakuje ale sa tez i dobre wyroby

  Odpowiedz
  • Przemek

   Wycina się najstarsze drzewa bo owszem są coś warte ale wycina się je z innego powodu. Wszystko w przyrodzie ma określony wiek do którego jest zdrowe i pełne sił. Tak samo drzewo do określonego wieku posiada pełnowartościowy materiał i w odpowiednim momencie należy je wyciąć aby nie zaczęło naturalnie obumierać na pniu. To wynika z logiki. Po co hohować 140lat dęba? Po to aby w tym wieku pozyskać materiał. Powyżej tego wieku drewno dębowe ulega rozpadowi na pniu. Żyje, daje nasienie ale jego materiał może być już nic nie warty. Oczywiście wiek zależy od warunków siedliskowych na jakich rośnie ale wiek rębny dla dęba to ok 140lat.

   Odpowiedz
   • Szymon

    I miedzy innymi przez takie zastawienie populacja kozioroga dębosza i innych cennych gatunków jest nadal zagrożona. Obumierające drewno jest ważnym składnikiem ekosystemu uzupełniającym warstwę próchniczną w glebie wyjaławianą przez pozyskanie surowca. Korzenie młodych podrostów dębów łączą się przez mikoryzę ze starymi okazami dzięki czemu są podtrzymywane przy życiu w lepszej kondycji. Dęby nie są gatunkami pionierskimi i nienaturalne jest sadzić je pod bezpośrednimi promieniami słońca. Podwyższona temperatura będzie stopniowo obniżać zawartość wody w glebie niezbędnej dla drzew o wysokim zapotrzebowaniu na wodę. Oczywiście pozostawienie wszystkich nie jest najlepszym rozwiązaniem jednak gniazda wielkopowierzchniowe wyrządzają więcej szkód niż pożytku. Dezinformacją jest postawienie sytuacji wyłącznie z własnej perspektywy.

    Odpowiedz
 • Drwal

  Stan naszych lasów to tragedia. Ilościowo wszystko wygląda dobrze ale jakościowo to dno. Na rynku brakuje tarcicy liściastej, szczególnie dębu, a jego cena przyprawia o zawrót głowy. Ścina się na potęgę. Ten artykuł to tępa paplanina. …”sadzimy 50 drzew miesięcznie…” – a ile ścinacie ? I czy autor pomyślał ile czasu potrzebuje taka sadzonka żeby urosnąć do pełnowymiarowego drzewa? W pewnym momencie powstanie ogromna luka. I co wtedy?

  Odpowiedz
  • Mateusz

   Luka nie powstanie, bo nie ma tak, że wycina się 100 ha i 100 ha sadzi i czeka aż wyrośnie. Lasy mają urządzony swój ład wiekowy i przestrzenny, drzewostany znajdują się w różnych klasach wieku i nie mam mowy, pomijając losowe sytuacje, zeby nie zostala zachowana ciągłość lasu.

   Odpowiedz
 • K

  Spłycacie problem… jest las-puszcza i las-hurtownia desek. Dwa ROZNE miejsca, z ktorych pierwszych mamy ułamek a drugie sadzimy tylko dla $, nie dla obywateli. Dla niekumatych przykład: przemyslowy chów zwierzat. Jak zabijasz krowe, to kupujesz nową. Liczba sie zgadza, wszyscy sa zadowoleni a ze zroznicowanym ekosystemem i etyką nie ma nic wspolnego.

  Odpowiedz
 • Nathan

  50 drzew rocznie? I się tym chwalom?
  No bez jaj… ja na własnej działce posadzilem 2500 sztuk. I drugie tyle posadze w następnym roku. Nie z chęci zysku. Nie dla oklasków. Chcę mieć własny, piękny las, a w nim mój domek.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Woyager

  Dużo jeżdżę..po lesie quadem.. ;).. jak pisze większość u nas nie ma lasów.. są hodowle taniej sosny .. I tak.samo jak nie ma mebli z drewna.. A z jakiś wiórków drzewnych.. A kto płaci 10..30 tys za szafę z dębu? 0.01 % Polaków? Prawe nikt..bo tego surowca nie ma.. podłogi nawet są klejone z jakiś plastików.. I klepek.. lasu nie ma już od 100 lat i nie będzie.. bo nie ma zrównoważonej polityki.. nam zawsze będzie brakowało drewna bo jesteśmy biedni jak Brazylia…będziemy podejmować decyzje finansowe A nie ekologiczne…. aż do wydrukowania zasobów I zniszczeniu różnorodności biologicznej

  Odpowiedz
  • gustdelf

   Piszesz waść głupoty. W Polsce przeważają pewne gatunki drzew nie dlatego, że są “hodowlą” taniej sosny ale ze względu na warunki glebowe. Sosnę sadzi się na piaskach o niskich wodach gruntowych. Dęby i buki potrzebują urodzajnych gleb, pod tym względem konkurują z rolnictwem. Wszystkie urodzajne gleby w zasobach LP są niemal w 100% wykorzystane do obsadzenia przez gatunki szlachetne.

   Odpowiedz
 • Sebastian

  Mikoryza to połączenie korzeni roślin ( nie tylko drzew ) z grzybnią. Kilka drzew może być połączone jednym systemem korzeniowym, ale nie dlatego, że się połączyły, ale dlatego, że z niego wyrosły ( odrośla korzeniowe )

  Odpowiedz
 • Alonzo

  Bywam dużo w lasach w Sudetach Środkowych. Leśnicy na prawdę świetnie dbają o lasy. Przeważają tu lasy mieszane z dużą ilością buków czy dębów. Są to piękne lasy z których zarówno jest czerpany surowiec i w których można przyjemnie wypoczywać.

  Odpowiedz
 • Sebastian

  Grubych i starych drzew już się nie przerabia bo jest to nieopłacalne. Technologia poszła do przodu i przemysł “woli” cieńsze drewno. A ocenianie gospodarki leśnej po wyglądzie mebli ma się tak jak mutacja pasikonika do lądowania na księżycu. W Polsce wszyscy jesteśmy fachowcami od wszystkiego. Wystarczy jedna dyskusja u cioci na imieninach by pouczać fachowców, lekarzy, rolników. Nieco to przykre i żałosne jednocześnie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *