Wycinanie drzew na produkty z drewna – dowiedz się, jak jest naprawdę!

Oglądasz drewniane zegarki Plantwear. Szalenie Ci się podobają, więc wybierasz model dla siebie. Zakładasz go i nagle w głowie pojawia Ci się myśl: “Ktoś wyciął drzewo, żeby zrobić ten zegarek? Wspieram wycinanie lasów?”. Nie. Wspierasz zrównoważoną gospodarkę leśną i… sadzisz drzewo.

Jak to możliwe? Dlaczego zużycie drewna w naszym kraju rośnie, a jednocześnie w Polsce jest… CORAZ WIĘCEJ lasów?

drewniane zegarki plantwear

Rozejrzyj się wokół siebie. Ile przedmiotów z drewna widzisz? Meble, drzwi, okna… ale też: kartonowe opakowania czy papier – to wszystko powstało z drewna. A wielkie jachty pływające po morzach i oceanach?

Zanim zabraknie Ci tchu na myśl, ile drzew zostało wyciętych, by te wszystkie przedmioty mogły powstać, uspokajamy: drewno jest naturalnym, ekologicznym i… całkowicie odnawialnym surowcem! 

zegarki Plantwear

Certyfikat FSC – gwarancja drewna z kontrolowanych upraw

Ale to nie wszystko jedno skąd pochodzi drewno wykorzystywane do produkcji mebli czy akcesoriów. Dlatego w Plantwear korzystamy WYŁĄCZNIE z drewna posiadającego certyfikat FSC. Co to znaczy?

Drewno, z którego powstał Twój zegarek, Twoje okulary czy etui na telefon zostało legalnie pozyskane z obszarów kontrolowanych. Czyli? Zrównoważonych i odpowiedzialnych przyrodniczo, gdzie najważniejsza jest równowaga ekologiczna. (Pssssst! Jeśli zastanawiasz się, czym różnią się męskie okulary przeciwsłoneczne od damskich, zajrzyj do naszego wcześniejszego wpisu.)

drewniane zegarki plantwear

Zegarki ze zdjęcia: drewniane zegarki Plantwear  Select Chronograph —> Dowiedz się więcej 

Wybierając zegarki Plantwear, sadzisz też drzewa! Pomyśl: ile zegarków możemy wykonać z jednego drzewa? Oddajemy Matce Naturze o wiele więcej niż zabieramy: co miesiąc sadzimy aż 50 drzew!

drewniane zegarki plantwear (2)

W Plantwear sadzimy drzewa i korzystamy wyłącznie z certyfikowanego drewna!  —> Dowiedz się więcej

Ile lasów mamy w Polsce, czyli garść danych liczbowych

Lasy stanowią prawie ⅓ obszaru naszego kraju. Tak, aż tyle! Rosną na obszarze ponad 9 mln ha. Co więcej: polskich lasów wciąż przybywa. W latach 1995-2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Rośnie nie tylko powierzchnia lasów, ale też ich zasobność.

Ponad ¾ polskich lasów znajduje się pod opieką Lasów Państwowych, które nie tylko pozyskują drewno, ale równocześnie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Ile drzew sadzą leśnicy? 500 mln rocznie! Dlatego mimo wzrostu zużycia drewna, powierzchnia lasów w Polsce ciągle rośnie.

drewniane zegarki plantwear (3)

Dlaczego wycina się drzewa?

Bo… drewno jest potrzebne. Polska zajmuje 10. miejsce na liście największych producentów mebli na świecie i 4. miejsce na liście ich największych eksporterów. Wartość eksportowanych wyrobów drzewnych to ok. 45 mld zł, czyli ok. 10% całego polskiego eksportu! W ten sposób sektor leśno-drzewny wypracowuje ok. 2% PKB. Daje też pracę tysiącom ludzi!

drewniany zegarek plantwear lark slim gold (1)

Tworzymy drewniane zegarki i okulary   —> Poznaj nas lepiej

Ale to nie wszystko. Wycina się stare drzewa (oczywiście, nie wszystkie!), by odsłonić młodsze. Gdyby tego nie robiono, młode drzewka by uschły. Przerzedza się też lasy, by te najmocniejsze, najdorodniejsze i najzdrowsze drzewa miały szansę przetrwać jak najdłużej.

drewniane zegarki plantwear (1)

Wycinać, ale nie szkodzić: zrównoważona gospodarka leśna

Ropa naftowa kiedyś się po prostu skończy. Węgiel również. A drewno? Drewno będzie trwać, bo to jeden z całkowicie odnawialnych surowców. Co to oznacza w praktyce? Jedne drzewa się wycina – inne się sadzi. I to nie w dowolnych proporcjach, nie “byle jak”, nie “na czuja”.

Drewniany_zegarek_Raw_palisander

Zegarek ze zdjęcia: Raw Palisander —> Dowiedz się więcej 

Przy ilości pozyskiwanego w Polsce drewna bierze się pod uwagę:

  • standardy ekologicznej gospodarki,
  • badania naukowe,
  • 10-letnie plany urządzenia lasu zatwierdzane przez ministra środowiska

Zrównoważona gospodarka leśna pozwala na pozyskiwanie drewna i jednoczesne zwiększanie terenów zalesionych. Zaspokaja potrzeby ludzi i gwarantuje, że lasy będą istniały w dobrej kondycji – dzisiaj i za 100 lat.

drewniane zegarki plantwear

Poznaj świat naszych wyjątkowych produktów z drewna —> Dowiedz się więcej 
Tekst powstał w oparciu o dane z https://www.lasy.gov.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *